Fotowoltaika jest bardzo popularna w obecnych czasach. W wielu polskich domach montowane są specjalne panele. Dzięki nim możliwe jest skorzystanie z energii słonecznej.
Okazuje się, że nie wielkość domu bądź ilość mieszkańców, a wysokość rachunków za energię elektryczną jest bazowym kryterium, które pozwala oszacować odpowiednią wielkość każdej instalacji fotowoltaicznej. Istotne jest dobranie prawidłowej instalacji. Warto zaznaczyć, że najistotniejszym jej parametrem jest moc określana skrótem kW, która zależy zdecydowanie od tendencji zużycia prądu w konkretnym gospodarstwie w skali roku. Trzeba wiedzieć o tym, że prąd produkuje się sam. Ponadto może być zużywany w czasie rzeczywistym w gospodarstwie bądź przekazywany na zasadzie odsprzedaży do sieci. Co istotne, wszystko dzieje się w pełni automatycznie, bez ingerencji domownika oraz jego zaangażowania. Oprócz tego ryzyko awarii w przypadku urządzeń fotowoltaicznych jest praktycznie na zerowym poziomie. Warto dodać, że żywotność takiego systemu szacowana jest na około 25 lat i w całym tym okresie przeważnie obowiązuje gwarancja producenta, co jest bardzo cenione przez klientów. W Polsce istnieją firmy, które oferują założenie oraz sprzedaż paneli fotowoltaicznych.
Warto wiedzieć o tym, że podawane przez producentów parametry nie w każdym przypadku są realne do osiągnięcia. Ważne jest położenie geograficzne, które pozwala oszacować tzw. roczny uzysk energii z 1 m2 typowego modułu fotowoltaicznego. Nie każdy wie o tym, że na jego pracę wpływa również pogoda w skali rocznej. Tego typu czynnik nie jest uwzględniony przez żadne badania, ponieważ przewidywanie pogody nie jest możliwe do zrealizowania. Warto wiedzieć o tym, że praca paneli fotowoltaicznych jest całoroczna, co jest bardzo cenione. Trzeba jednak zaznaczyć, że w czasie zimy każdy musi być przygotowany na mniejszą produkcję energii pozyskiwanej ze słońca. Co istotne, prąd jest produkowany w zależności od nasłonecznienia, a nie temperatury. W praktyce jest tak, że przy słonecznym mroźnym dniu uzysk energii pozyskiwanej ze słońca może być porównywalny nawet do tego w półroczu ciepłym. Warto zauważyć, że klimat naszego kraju zapewnia optymalne warunki do produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Okazuje się, że średnio w Polsce z 1kWp mocy instalacji fotowoltaicznej można uzyskać nawet 1000 kWh energii elektrycznej. Dlatego coraz więcej osób stawia na fotowoltaikę. Instalacja jest w tanie pokryć koszty prądu nawet na poziomie 94 proc.